„Ksenomorf , a sprawa polska…”

… Alan Dean Foster to pisarz znany między innymi z „uksiążkawiania” scenariuszy filmowych, na podstawie których powstała, zapoczątkowana przez Ridleya Scotta, seria kinowych klasyków gatunku horror science fiction , „Alien”.

W roku 1976, pisarz ów opublikował opowiadanie pod tytułem „Polonaise”, które po raz pierwszy ukazało się w Polsce, w roku 1978, a umieszczono je w drugim tomie antologii krótkich form anglojęzycznej SF: „Rakietowe szlaki”.rakietowe_szlaki_2

„Polacy to ludzie łagodni”, pod takim tytułem się tam pojawiło. Sympatyczna bardzo rzecz. Pozwolę sobie zatem na cytat:

„Spojrzała na niego z gorzkim grymasem.

– Stacja orbitalna. Wyrzutnia rakiet dająca kontrolę nad wszystkimi ośrodkami jądrowymi i wyrzutniami na Ziemi!

– Cele tej stacji są przede wszystkim handlowe i naukowe – powiedział spokojnie – ale prawdą jest, że stacja posiada pewne przystosowanie do celów wojskowych…

Wybuchnęła śmiechem. Nie było w nim ani cienia wesołości.

– Pewne przystosowanie! Zgodnie z uzyskanymi przeze mnie informacjami umieściliście tam głowice nuklearne w ilości wystarczającej, aby zmieść z powierzchni Ziemi dowolne państwo, zanim zdoła ono przypuścić atak uprzedzający.

– A, tu cię mam – wtrącił. – Dla Polaka, samo pojęcie „atak uprzedzający” jest czymś wywołującym mdłości. Czy nie rozumiesz? Wobec rozprzestrzenienia broni nuklearnej na świecie, ktoś musiał wystąpić i powiedzieć:

Nie wygłupiajcie się z tą nową zabawką, bo dostaniecie klapsa!” Król i Rada Najwyższa, aczkolwiek niechętnie, postanowili, że musimy wziąć ten” obowiązek na siebie. Jesteśmy obecnie zbyt blisko gwiazd. Dano, żeby ryzykować powrót do dawnego pełzania. Polska nie wypowiedziała wojny żadnemu państwu już od wielu stuleci. Nie można tego powiedzieć o żadnym innym mocarstwie – również waszym. Niebezpieczna próżnia została zapełniona.

– Stara śpiewka – parsknęła – każdemu chodzi tylko „o dobro ludzkości”. Hasło każdego zdobywcy od czasów egipskich. Dlaczego wy mielibyście być inni?

Potrząsnął głową. Ona nigdy tego nie pojmie, nigdy nie zrozumie. Tak jak nie pojmą Chińczycy, Amerykanie czy Kenijczycy. Nigdy nie zrozumieją, zawsze będą zazdrościć i nic nie można na to poradzić – nic – tylko robić swoje. Odwrócił się, zamknął za sobą drzwi, odgradzając się od jej wrzasków i wyzwisk. To było coś, co nie dawało się wytłumaczyć, coś w samych ludziach, o czym chciał ją przekonać. Przyczyna, dla której właśnie Polska była najpotężniejszym państwem na ziemi, dlaczego żadne inne państwo nie mogło nawet marzyć o dorównaniu Rzeczypospolitej.

Polacy byli łagodnymi ludźmi…”

Prawda, że pyszne, łechcące próżność każdego polonofila, zdania? Mniam.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Proza życia .... Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Zostaw tu komentarz...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s