„Aktualnie czytane: wojenne opowieści…”

„…Zaciągałem się do wojska i nie pierwszy raz w życiu gotów byłem ponieść wszelkie konsekwencje swego czynu. Ale nie wiedziałem , że w Legii wypiję ów kielich aż do dna, że upiję się osadem z dna wysączonym i że czerpiąc cyniczną radość z utraty szacunku dla siebie i zeszmacenia  (…) wyswobodzę się na koniec ze wszystkiego, zdobywając sobie wolność mężczyzny. Być. Być mężczyzną i odkryć samotność. Oto co zawdzięczam Legii i starym wygom z Afryki, żołnierzom , oficerom, podoficerom, którzy otoczyli nas, przemieszali się  z nami na zasadzie koleżeństwa – owi desperados, niedobitki Bóg raczy wiedzieć jakiej epopei kolonialnej, ale co do jednego mężczyźni. I warto było ryzykować życie, żeby zetknąć się z tymi potępieńcami wytatuowanymi i zalatującymi kolonia karną. Żaden z nich nie puścił nas nigdy kantem, każdy był gotów oddać własną głowę za nic, dla pustej sławy, dla pijaństwa, dla zakładu, dla żartu, dla cholernych wybryków, kurwa twoja mać, żeby stało, żeby grało, każdy miał za sobą jakieś przemiany, recydywę, cios bambusem, narkomanię, alkoholizm, chandrę lub miłość, każdy po kilka razy popadał w te same historie, każdy bez wyjątku skądś powracał. A przy tym byli twardzi, dyscyplina panowała u nich żelazna. Byli fachowcami. A fach wojownika jest ohydny i okrywa bliznami, jak poezja. Ma się go w palcach albo nie. I nie ma w tym żadnego oszustwa, bo nic bardziej nie wyniszcza duszy i nie znaczy twarzy stygmatami ( a w sekrecie i serca), nic nie jest bardziej daremne aniżeli zabijanie, aniżeli recydywa… I wiwat ! To życie…”

Blaise Cendrars „Odcięta ręka i inne wojenne opowieści” tłum. Julian Rogoziński, Jacek Giszczak, wydawnictwo „Noir Sur Blanc” 2014

odcreka

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Media... i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Zostaw tu komentarz...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s